«

»

Print this نوشته

علی حاجیانی بوشهری در گفتگو با سایت ۶ دی :

hajiani

اصلاح و روز آمد نمودن قوانین و شفاف کردن  نظامات و مقررات و تکریم و پاس داشت ضوابط اخلاقی و حفظ شئونات صنفی و کاری و ارج و قدر دانستن عمل گرانسنگ و سترگ تنظیم سند رسمی ، مهمترین اموری است که بایستی تمامی قوای حاکم و همچنین ما سردفتران اسناد رسمی به آن اهتمام  ورزیم .

سایت ۶ دی :

علی حاجیانی را به کتاب منشور موجز سردفتری و گنجینه اسناد می شناسند وی اما علاوه بر مسئولیت خطیر سردفتری به تدریس در مراکز آموزش عالی اشتغال داشته و نیز عضو دادگاه انتظامی سردفتران و دفتریاران می باشد . حاجیانی به دور از دغدغه  شهرهای بزرگ به کار علم و پژوهش ممارست داشته و علاوه بر ادامه تحصیل در بالاترین مدارج ، فحوای کلامش برگرفته از ادبیات و فرهنگ غنی اسلامی ـ ایرانی می باشد . ضمن عرض تشکر و قدردانی از همکاری ایشان ، متن گفتگو تقدیم خوانندگان محترم می گردد .

 

لطفا خود را معرفی نموده و بیان بفرمائید در کدام شهر و دفترخانه ایفای مسئولیت می نمایید ؟

 

«حدیث نیک و بد ما نوشته خواهد شد       زمانه را سند و دفتری ودیوانی است » «اختر چرخ ادب پروین اعتصامی»

علی حاجیانی سردفتراسناد رسمی شمارۀ ۲ بوشهر و با سابقه کاری  ۱۸ ساله و در عالم کتابت و نویسندگی موسوم به حاجیانی بوشهری بوده و دانش آموخته لیسانس و فوق لیسانس حقوق دانشگاه شهید بهشتی و در حال حاضر نیز دانشجوی دوره دکتری حقوق بین الملل دانشگاه مذکور می باشم .

اینجانب دارای تألیفات ـ البته پر نقصی – در زمینه حقوق ثبت شامل ۱- جرائم ثبتی «اسناد واملاک»۲- منشور موجز سردفتر اسناد رسمی و آداب تنظیم سند رسمی و ۳- گنجینه سند در دو ۲ جلد و چندین مقاله مدونه در مجله وزین کانون سردفتران و دفتریاران می باشم .

علاوه بر سابقه ۱۵ ساله تدریس حقوق در دانشگاه آزاد بوشهر و تدریس وکلاء و مشاوران حقوقی استان ، عضو دادگاه انتظامی سردفتران و دفتریاران و هیأت تحریریه مجله کانون نیز بوده  و به شغل « سردفتری اسناد رسمی » با همۀ حرمتی که برای مشاغل دیگر بالاخص قضا که اندک زمانی افتخار اشتغال به آن را داشته ام ، افتخار و مباهات می نمایم ، گرچه تدریس در دانشگاه و مجالست با دانشجویان آرمان خواه و دوست داشتنی را نیز موهبتی عظیم و ویژه برای خود می دانم .

 

نظر خود در رابطه با تعیین روز ششم دی به عنوان روز سردفتر را بیان بفرمائید.

 

به نظر می رسد با عنایت به اینکه لحاظ روز مذکور با استناد به آیۀ شریفه ۲۸۲ سوره مبارکۀ بقره بوده است ، اتفاق خجسته ای می باشد که نشانگر و بیانگر صاحب ذوقی و خوش قریحه ای مبدعان آن است . هر چند که بار معنوی «کاتب بالعدل» متخذه از کلام الله و اطلاق آن بر کارگزاران ثبتی ، ایفاء وظیفه سردفتری را بیش از پیش مهم و اخلاقی و آئینی  و سهمگین می نماید . گرچه روز تصویب اولین قانون دفاتر اسناد رسمی در کشور و یا زاد روز تولد میرزا علی اکبر خان داور مؤسس عدلیه نوین در ایران ـ که برای ایجاد تشکیلات دفاتر اسناد رسمی به سبک امروزی زحمات زیادی متقبل گردید ـ نیز می توانست به عنوان نماد روز سردفتری در کشور محسوب و اعلام گردد .

 

از نظر حضرتعالی تأثیر روز سردفتر بر سردفتری و دفاتر اسناد رسمی چه میتواند باشد ؟

 

حرمت و ارج  گذاردن به تمامی مشاغل  مستحسن و نیکو است و یادآوری و یادبود آن نیز زیبا و پسندیده است مع الوصف آنچه به چنین نام گذاری ها اهمیت دو چندان می دهد محتوا و ماهیت موضوعات و مسائل است .علی ای حال ، تعیین روز خاص با برنامه ریزی های متناسب با شأن میتواند باعث همدلی و اتفاق و انبساط خاطر این گروه و قشر تاثیر گذار اجتماعی و شناخت بیشتر افکار عمومی از منافع کثیره ثبت اسناد و اهمیت آن گردد .

 

چه کارهای دیگری را می توان در این راستا و مسیر انجام داد؟

 

اصلاح و روز آمد نمودن قوانین و شفاف کردن  نظامات و مقررات و تکریم و پاس داشت ضوابط اخلاقی و حفظ شئونات صنفی و کاری و ارج و قدر دانستن عمل گرانسنگ و سترگ تنظیم سند رسمی ، مهمترین اموری است که بایستی تمامی قوای حاکم و همچنین ما سردفتران اسناد رسمی به آن اهتمام  ورزیم . علاوه بر این ، آموزش و آگاهی بخشی و اطلاع رسانی به آحاد مردم در زمینه ترغیب به ثبت معاملات و عقود و ایقاعات خود در دفاتر اسناد رسمی به هر نحو ممکن و اجباری کردن ثبت اسناد از طریق تصویب قوانین و بخصوص استعانت و معاضدت جستن از رسانه های گروهی و جمعی و انجام تبلیغ متوالی به منظور تبیین نقش و اهمیت و مقاصد حقوق ثبت و ثبت اسناد در روزنامه ها و جرائد و رادیو و تلویزیون و مجلات علمی کشور ، می تواند بسیار موثر باشد که به نظر می رسد امور اخیر بایستی از طریق کانون سردفتران صورت گیرد .

 

به نظر حضرتعالی وظیفه سران دفاتر در این خصوص چه می تواند باشد ؟

 

همان گونه که در پاسخ پرسش چهارم مذکور افتاد ،حقیر را براین اعتقاد است که در ترقی و بهبود و بهینه شدن امور دو گروه بازیگر می توانند نقش آفرینی کنند که یکی از آن ها ، دولت به معنی الاعم یعنی  سه قوه اجرایی و قضائی و تقنینی و گروه دیگر ، ما سردفتران اسناد رسمی هستیم که بایستی با حفظ شأن و شئونات خود و تکریم موازین قانونی ، اخلاقی و صنفی ضمن انجام مساعی جمیله برای رفع معایب و موانع و مشکلات شغلی و کاری  ، خود را همواره و همیشه به علم و اخلاق تجهیز و متنظم نمائیم و به اهمیت و ارزش کار خود در جامعه برای حمل بار امانت محوله واقف باشیم و با تعامل  مثبت و سازنده با همکاران و مقامات محترم ثبتی ، گام های سازنده ای را برای مرتفع نمودن نقیصه ها و کاستی ها برداریم .

 النهایه ، مایلم از فرصت استفاده کنم و به استحضار همکاران گرانمایه و ارجمند خود در سراسر کشور اهورائی و آریائی ـ ایران بزرگ و باشکوه – برسانم که اینجانب به عنوان کوچکترین سر دفتر اسناد رسمی کشور ، به جّد و به قید تأکید معتقدم که ارزش کاری سر دفتری و ارتقاء آن ، بسته به پاسداشت « جایگاه ارزشی قلم » با عنایت به کلام موزون عارف قزوینی  :

«قلم چون گرفتی ، دوروئی مکن      غرض ورزی و کینه جوئی مکن »

شناخت صحیح موازین ماهوی و شکلی « سند به معنی پشتیبان و تکیه گاه افراد » و رکن دانستن « مردم و مشتری مداری بر اساس ارزشهای حقوق بشری » و همچنین « نگاه عدالت محور به معنی قراردادن هر چیز در موضع خود ، » که در شعر زیبای نظامی گنجوی :

« مملکت از عدل ، شود پایدار      کارتو از عدل تو گیرد قرار»

به خوبی متجلی شده است و ایضا ً«رعایت بی طرفی و پاک دامنی» و «التزام به قانون گرائی» که به کـرات و مرّات در قوانین و مقررات ثبتی من جمله سوگند و اتیان پیش بینی شده ،آمده است ، بوده و می باشد  .

Permanent link to this article: http://adlnevis.ir/%d8%b9%d9%84%db%8c-%d8%ad%d8%a7%d8%ac%db%8c%d8%a7%d9%86%db%8c-%d8%a8%d9%88%d8%b4%d9%87%d8%b1%db%8c-%d8%af%d8%b1-%da%af%d9%81%d8%aa%da%af%d9%88-%d8%a8%d8%a7-%d8%b3%d8%a7%db%8c%d8%aa-6-%d8%af%db%8c/

1 comment

 1. محمد هادی علی نیا

  با سلام و احترام به پیوست اطلاعات در خصوص اسکنر اثر انگشت جهت استحضار تقدیم میگردد.
  خواهشمند است در صورت نیاز به اطلاعات و توضیحات بیشتر مراتب را به این شرکت اعلام فرمایند تا اقدامات لازم بعمل آید.
  شایان ذکر است در تاریخ ۳۱/۰۳/۹۴ کلیه دفاتر استان زنجان با ۶۵ دستگاه و در هفته اول شهریور ماه ۹۴ کلیه دفاتر استان قزوین با ۱۲۰ دستگاه ؛ استان همدان با ۱۲۰ دستگاه و استان ایلام با ۶۳ دستگاه و همچنین در تاریخ ۲۸/۰۶/۹۴ تمامی دفاتر استان مازندران با ۵۰۰ دستگاه توسط این شرکت تجهیز گردیدد.
  ضمن اعلام آمادگی جهت هر گونه همکاری موقع را برای تجدید احتـرام مغتنم می¬شمـارد.

  با تشکر
  محمد هادی علی نیا
  مدیر فروش شبکه بانکی
  شرکت طرح و پردازش غدیر
  تهران، خیابان مطهری، خیابان سلیمان خاطر، کوچه مسجد، پ ۱۷، واحد ۲
  تلفن: مستقیم ۰۲۱۸۸۳۲۵۰۸۹ شرکت ۸۵۵۳۰-۰۲۱ داخلی ۶۵۵-۲۰ ، همراه : ۰۹۱۲۱۸۳۴۴۶۰
  Alinia@ghadirco.net
  http://www.ghadirco.net

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید از این تگ‌های اچ‌تی‌ام‌ال استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>