«

»

Print this نوشته

بزرگداشت روز سردفتر در خانه ملت

majlesرئیس مجلس شورای اسلامی در در دیدار با اعضای هیأت مدیره کانون سردفتران و دفتریاران ، کانون های استانی و رؤسای جوامع در روز ۶ دی :

«نگاه مجلس به کاردفاتراسنادرسمی مثبت است»

به نقل از سایت کانون سردفتران و دفتریاران ، رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ، هیأت مدیره و اعضای کانون سردفتران و دفتریاران و نمایندگان کانون ها و جوامع سردفتری که به مناسبت بزرگداشت روز ۶ دی در خانه ملت حضور به هم رسانیده بودند اظهار داشت :

شما سردفتران اسناد رسمی کار موثری درجهت ایجاد نظم حقوقی و توسعه امنیت اجتماعی و اقتصادی در جامعه دارید و به مردم در معاملات و قراردادهای شان اطمینان می دهید و باتوجه به سابقه تاریخی که در این شغل دارید می توانید پیشنهادهای مناسبی برای اصلاح قوانین حقوقی کشور داشته باشید.

 رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به سردفتران اسناد رسمی گفت :

نگاه مجلس به کار شما مثبت است و هر کمکی که مجلس بتواند به شما می کند، اما باید به این نکته اشاره کنم که یکی از مهمترین امتیازات کار شما خصوصی و غیردولتی بودن است که این امر باعث می شود زودتر به اهدافتان برسید.

 وی خاطرنشان کرد، اینکه بخش خصوصی برخی از کارهای قابل واگذاری حاکمیت را انجام دهد، عقلائی است و مدل دفاتر اسناد رسمی یک مدل معقولی است که قابل اقتباس است.

 لاریجانی در بخشی دیگر از سخنان اظهار داشت:

الکترونیکی شدن کار ثبت اسناد و املاک باعث سهولت در انجام کار شهروندان می شود و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور باتوجه به قدمتی که دارد لازم است که زودتر به فناوری های نوین مجهز شود و استفاده از فضای مجازی باعث می شود که تعداد مراجعات غیرضروری به دفاتر کاهش پیدا کند.

در ابتدای این جلسه ، احمد تویسرکانی معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نکاتی را درخصوص مسایل دفاتر اسناد رسمی در کشور از جمله لزوم توسعه ثبت رسمی تمام نقل و انتقالات به منظور جلوگیری از سوءاستفاده و صرف هزینه های زاید به دلیل عدم شفافیت در سیستم ثبتی، نظم بخشی به قوانین ثبتی و حقوقی، حذف کاغذ از سیستم ثبتی و خروج از سیستم سنتی یادآورشد.

 همچنین رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در آغاز این دیدار، با اشاره به روز ششم دی که دویست و هشتاد و دومین روز سال است و یادآوری آیه ۲۸۲ از سوره بقره که بلندترین آیه قرآن کریم نیز هست و به معاملات اختصاص دارد، اختصاص یک روز به نام سردفتر یا سند رسمی در تقویم رسمی کشور را جهت تبلیغ لزوم ثبت اسناد رسمی در کشور خواستارشد.

محمدرضا دشتی اردکانی در این دیدار با اشاره به «نقش و جایگاه سند رسمی در نظم حقوقی» از رئیس قوه مقننه درخواست کرد تا با حمایت های ایشان، فضای حقوقی کشور در عرصه تقنینی، به سمت توسعه «سند رسمی» حرکت کند و ابراز امیدواری کرد تا با تدابیر اتخاذ شده ازسوی قوه قضائیه، فرهنگ سند رسمی هرچه بیشتر توسعه یابد تا همانگونه که مسئولین عالی قضائی نیز همگی پیش از این در سخنرانی¬های مختلف و متعدد یادکرده¬ اند، میزان دعاوی مطرح در محاکم دادگستری کاهش پیداکند.

وی از سند عادی به عنوان پاشنه آشیل دستگاه قضائی یاد کرد که به روابط حقوقی اشخاص لطمه‌ای جدی زده و سال‌هاست منابع بیت المال را مصروف و امان دستگاه قضائی کشور را بریده است.

 

Permanent link to this article: http://adlnevis.ir/%d8%a8%d8%b2%d8%b1%da%af%d8%af%d8%a7%d8%b4%d8%aa-%d8%b1%d9%88%d8%b2-%d8%b3%d8%b1%d8%af%d9%81%d8%aa%d8%b1-%d8%af%d8%b1-%d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%87-%d9%85%d9%84%d8%aa/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید از این تگ‌های اچ‌تی‌ام‌ال استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>